Šťastné děti - šťastná planeta

Je lepší darovat hladovému rybu, nebo ho naučit rybařit?

Pokud jste pro druhou možnost, jste tu správně

Je lepší darovat hladovému rybu, nebo ho naučit rybařit?

 

Když to první, zasytíme dotyčného na chvíli,

když to druhé, zasytíme ho NAVŽDY.

Dlouho jsem hledala nějaký smysluplný projekt, který bych chtěla podpořit. Moje maminka vždy přispívala na různé projekty, celý život docházela do nemocnice darovat krev a pomáhala, kde mohla. Je to žena s velkým srdcem a soucitem vůči druhým.

A tak, když jsem na mateřské začínala se svým vlastním podnikáním, přišlo mi zcela normální, že je čas začít se dělit o to, co mám. 

V našich životech zažíváme obrovskou hojnost, kterou si mnohdy ani neuvědomujeme. Já si ji nejvíc uvědomovala, když jsem zůstala bez peněz v zimě v Turecku. Byla jsem ráda za střechu nad hlavou, kde ale tekla teplá voda jen, když svítilo Slunce, v bytě jsem měla šílenou zimu a přímotop zapínala jen, když už se to fakt nedalo vydržet ani pod dekou a když jsem pak už zůstala s pár lirami na jídlo, poznala jsem co to je NEMÍT.

A proto si velice hluboko uvědomuji tu hojnost, kterou si tady žijeme. Že jen otočíme kohoutkem a teče nám voda - a ještě k tomu pitná a dokonce i teplá - kdykoliv si vzpomeneme. 

Taky když mě můj muž vzal na východ za svou rodinou, viděla jsem, jak to chodí jinde. Věřte mi, že to, co tady v Česku žijeme je velikánská hojnost.

Proto myslím, že je normální se koukat i okolo a poslat hojnost i tam. Smysluplně. 

Ta smysluplnost je velmi důležitá, jak jsem již zmínila na začátku, dávat hladovému rybu má jen krátkodobý efekt.

Proto se s vámi chci podělit o jeden projekt, jehož jsem součástí a který je velice chytrý, protože řeší problém u jeho zdroje, jediného místa, kde se vůbec dá vyřešit.

Už nějakou dobu každý měsíc přispívám na řešení problému chudoby, hladu a zvýšené migrace v Africké Malawi, jedné z nejchudších zemí světa.

Jak? Daruji hladovějícím dětem výživné jídlo - kaši na celý jeden měsíc. 

Počkat, neříkala jsi náhodou, že JEN krmit nedává smysl?

Ano, přesně to jsem říkala. Tady to totiž funguje úplně jinak. 

Posílám peníze na kaši, jídlo, které speciálně vyvinuli vědecké kapacity v oblasti výživy tak, aby bylo stravitelné pro místní děti a zároveň vysoce výživné. Dětičky tuto kaši dostanou jedině tehdy, když je jejich rodiče pošlou do školy, čímž se zvyšuje vzdělanost a zároveň tu kaši vyrábějí místní lidé - tím pádem se zvyšuje zaměstnanost.

 

Důmyslné řešení

Neboli důmyslné řešení nedostatečné vzdělanosti, která je velkým problémem, protože nevzdělané dívky rodí děti, když jsou ještě samy děti a celé je to pak jeden velký začarovaný kruh. 

Který my právě můžeme pomoci přetrhnout.

Často slýchám, že ...

Často slýchám argument, že Afrika je od nás daleko a že se nás jejich problémy netýkají. A já se ptám - vážně? Není to pak náhodou tak, že kdo je nespokojený u sebe doma má pak tendenci glorifikovat Evropu a chtít migrovat tady k nám, kde podle nich máme ráj na Zemi?

Jejich problémy se nás týkají více, než si myslíme. 

Jsem toho názoru, že lidé nechtějí prioritně opouštět své domovy, chtějí v nich zůstat a opouštějí je, až když nevidí jinou možnost. 

 

Už jsem zmiňovala, že jsem viděla, jak to funguje na východu Turecka, kde je spousta Syrských migrantů. Ty lidi nejsou rádi v cizí zemi, kde se mluví jazykem, kterým nerozumí a nikdy v životě zde nebudou místní a lidé se na ně vždy budou koukat tak trochu skrz prsty. Rádi by byli doma a žili si jejich šťastné spokojené životy i nadále, jen kdyby k tomu měli ty podmínky, které bohužel nemají. Vzpomeňme si, že i z Česka kdysi lidé utíkali. 

Proto - ANO, jejich krize se nás týká. 

Pokud to cítíš stejně, můžeš se ke mně připojit

 

 

Jak to celé funguje?

Prakticky v každé zemi na světě najdeme hladovějící děti, nicméně VitaMeal  iniciativy Nourish the Children® je dodáváno do míst, kde je děti potřebují nejvíce.

Z naší čášti Evropy putuje pomoc ve formě kaší VitaMeal do Africké Malawi.

  • My zakoupíme vysoce výživnou, pro místní dobře strávitelnou kaši = vymýcení podvýživy 
  • Ta se vyrábí v nasmlouvaných závodech v Malawi = budování ekonomické příležitosti
  • Kaši děti dostanou pouze pokud přijdou do školy = rodiče žijící v chudobě, budou své děti častěji posílat do školy, kde dostanou jídlo zdarma spíš, než aby je drželi doma kvůli práci. To platí zejména pro dívky: Světová banka zjistila, že „pro dosažení cílů rozvoje neexistuje efektivnější investice než do vzdělávání dívek“
  • Některé výtěžky z nákupů VitaMeal jsou poskytnuty k financování zemědělského vzdělávání ve vesnici Mtalimanja v Malawi. Zvýšená zemědělská produkce by jednoho dne mohla zmírnit potřebu potravinové pomoci v Malawi = přispění k soběstačnosti

I když VitaMeal samotné má veliký vliv na životy dětí, tyto dary mají ještě daleko větší dosah. Vytvářejí možnosti k zlepšení života prostřednictvím vzdělávání, práce a výchovy k soběstačnosti = moje krédo = NAUČ JE RYBAŘIT  ♡

 

Wow, tak tohle mi dává velký smysl a jdu do toho s Tebou

 

 

Příběhy dětí, kterým naše dárcovství už pomohlo:

GERTRUDE

Čtyřletá Gertrude Mwembele z okresu Machinga v Malawi je holčička, jejíž život byl v ohrožení. Když jí byly jen dva roky, ztratila oba rodiče a žije v zemi, kde není pravidelná a výživná strava snadno k dostání. Nicméně, díky VitaMeal a iniciativě Nourish the Children má teď Getrude výživné jídlo každý den. Přibrala na váze a vyrostla o několik centimetrů. Do školy chodí s dalšími 132 dětmi, které také dostávají VitaMeal. Její budoucnost je teď naplněna nadějí a příslibem.

JANET

Trpěla těžkou podvýživou a nebyla schopna chodit ani mluvit, když byla přijata do sirotčince. Už po týdnu užívání VitaMeal začalo její drobné tělíčko sílit. Teď už může běhat, hrát si a učit se spolu s ostatními dětmi. Teď má naději.

 

 

MOSES

Seznamte se s tříletým Mosesem. Moses žije v dětském centru Mwaiwathu Community-Based Childcare Center (CBCC) v Machinga, ve východním Malawi. Když začal jíst VitaMeal, jeho stav se začal zlepšovat takovým způsobem, že si lidé kolem něj ulevili a chtěli se o VitaMeal a iniciativě Nourish the Children dozvědět víc. Teď je Moses plný energie, rád hraje fotbal se svými kamarády a s každým, kdo má chuť s ním soupeřit. Jeho zdravotní stav se zlepšil a jeho váha se skoro zdvojnásobila. Až vyroste, chtěl by být doktorem a dávat dětem naději na lepší život.

Cítím velkou vděčnost, že můžu být součástí tohoto projektu, který mě chytil za srdce a že ho můžu zprostředkovat dál  ♡♡♡

 

S láskou a pokorou